Slib

Dne 9. 3. 2023 složil nově zvolený prezident republiky Petr Pavel na Pražském hradě do rukou předsedy Senátu slavnostní slib a stvrdil jej svým podpisem.

Set pro prezidentský slib vytvořili designér Karel Matějka a typografka Petra Dočekalová. Karel vede vlastní studio, navrhuje nábytek, osvětlení a např. také mobiliář pro Český Krumlov. Jeho práce jsou vždy výsledkem tvůrčího talentu v kombinaci s technologickým know-how a netradičními řešeními. Petra se věnuje zejména ručně psaným i digitalizovaným skriptovým písmům, kaligrafii a letteringu. Působí v písmolijně Briefcase Type Foundry, kde pracuje na nových písmech. Petra si pro svou práci oblíbila popisovače značky edding, na stránkách icotrade.cz má proto samostatný medailon.

Set sestává z desek, slavnostního archu a pera. Desky jsou vyrobené z ušlechtilých kovů duralu a mosazi, design má reprezentativní a státnický charakter. Byly nejprve vymodelovány ve 3D softwaru a následně vyfrézovány pomocí počítačem řízené frézy, ručně opracovávány a povrch nakonec chemicky upraven. Písmo vychází ze svižného rukopisu, reliéfní nápis je nakloněn tak, aby jeho dříky byly na deskách kolmé. Kompozice kaligrafického slibu zdůrazňuje první větu psanou modrou barvou symbolizující naději. Pro kaligrafii byly použity světlostálé ploché fixy edding 1255 se stopou 5 a 2 mm v modré a černé barvě. S použitými fixy se dokonale snoubí papír s jemným žebrováním Conqueror Laid s podílem bavlny. Součástí setu je elegantní, ručně vyrobené mosazné pero. Vznikly celkem dva originální kusy, jenž se liší délkou hrotu. V peru je zasazena náplň značky Penac s dokumentním inkoustem, který zaručuje kvalitu podpisu i po mnoha dekádách. Fixy edding i náplň Penac pro výrobu archu a pera dodala společnost ICO Trade. Administrativa Sněmovny, která zadala výrobu archu, nakonec pro podpis prezidenta zvolila protokolární pero od výrobce Marka Najvara.

instagram: @matejka.karel

instagram: @petra.typo